חדשות אשדודקהילהתרבות וחינוך

מהנדסים חדשנות לקשישים

בהאקתון שהתקיים אתמול (א', 19.1) הציגו עשרות סטודנטים ממרכז היזמות של SCE המכללה האקדמית להנדסה אשדוד, פתרונות אפשריים לבעיות של אוכלוסיית הגיל השלישי. הסטודנטים הכינו את הפרויקטים שלהם במהלך השבוע האחרון לאחר מחקר מעמיק בתחום וראיונות עם קשישים. התחרות התקיימה במרכז היזמות החדש של המכללה לאחר טקס חנוכת המרכז.

במהלך השבוע האחרון התבקשו סטודנטים הלומדים במרכז היזמות של SCE  המכללה האקדמית להנדסה אשדוד, ליזום וליצור פרויקטים למען אוכלוסיית הגיל השלישי. אתמול התכנסו הסטודנטים לתחרות בה הציג כל צוות את הפרויקט שיצר. במשך השבוע חקרו הסטודנטים קשישים ובחנו בעיות שונות שעולות וכיצד פתרונות ספציפיים יכולים לעזור.

התחרות התקיימה במרכז היזמות החדש של המכללה והיווה את טקס חנוכת המרכז. בתחילת התחרות שמעו הסטודנטים הרצאה בתחום גרונו-טכנולוגיה, טכנולוגיה בתחום הזיקנה, מפי קרן אטקין, גרונוטכנולוגית מוכרת בעולם ההייטק. לאחר-מכן בתחרות עלו הצוותים והציגו פרויקטים רבים ופתרונות אפשריים לבעיות יומיומיות לציבור הקשישים ביניהם בעיות בדידות, מילוי טפסים וביורוקרטיה, זיכרון, פער בין-דורי וכדומה.

צוות "סבתוש" לדוגמה, פיתחו אפליקציה לקשישים שמטרתה לעזור בניהול מסמכים, שיחות עם אנשי שירות וכדומה. האפליקציה מציעה באמצעות כפתור אחד ושירות קולי לקבוע תורים, לקבל תזכורות על תורים קיימים ועוד.

צוות השיפוט, שהיה מורכב מצוות מקצועי ואקדמי, כלל את ד"ר אסף פרץ, ראש מחלקה בביה"ח אסותא אשדוד, עמרי ילובסקי, חבר סגל במרכז היזמות במכללה, ד"ר נטע קלע, מנהלת מרכז היזמות, טובי כרמון, מנהל תחום החדשנות מרשת בתי החולים הסיעודיים "עמל ומעבר" ועוד. בסיום התחרות הכריזו השופטים על שלושה צוותים זוכים. במקום הראשון הגיע צוות שהציג פתרון לקשישים עם בעיות שמיעה בצורת צמיד חכם הרוטט ומציג אייקון בהתאם להתראה. הצוות הציג שלושה אייקונים אפשריים – אייקון טלפון לשיחה בטלפון הסלולרי, אייקון דלת כחולה לאורח בדלת ואייקון אדום עם רטט שונה במקרה של אזעקת צבע אדום.

ד"ר נטע קלע, ראש המרכז ליזמות וחדשנות, סיפרה: זהו ההאקתון הראשון במרכז היזמות והחדשנות החדש בקמפוס והמטרה שלו היא למצוא פתרונות לאתגרים של הגיל השלישי. הסטודנטים התבקשו לפתח טכנולוגיות על מנת לאפשר זיקנה בריאה במסגרת הביתית. חלק משמעותי בפרויקט היה מבחינתנו לגשר על הפער בין המפתח או המהנדס לבין המשתמש. לכן הוצאנו אותם ל"מבצע סבתא-סבא" שמטרתו לבדוק מה האתגרים המשמעותיים מבחינתם במהלך היום-יום. בזכות הדגש שאנו שמים על התאמת הטכנולוגיה לצרכים האמיתיים, לפי שיטת הלימודים הייחודית שלנו – Industry Project Oriented, אין לי שום ספק שהפרויקטים שהוצגו במסגרת התחרות יוכלו להתקיים גם בעולם האמיתי ולשמש את הצרכנים לפי הדרישות שלהם".

מאמרים רלוונטיים

Back to top button