נשים

החברה המצחיקה

סיפור סיפורים הייתה והיא עדיין דרך להעביר ידע, מנהגים, נורמות באותה תקופה. היא משקפת את הלך הרוח של החברה, האמונות, הציפיות וגם מה נחשב יפה ומקובל. בתוך הסיפורים אנו רואים חלוקה של טוב ורע, נכון ולא נכון, יפה ומכוער. ספרים, סרטים וסדרות טלוויזיה הם ביטויים שונים לדרכים לספר סיפור.

אחת הדרכים בהם אנו לומדים על העולם, שואבים את הידע שלנו על מה נכון ומה לא נכון וכיצד עלינו להתנהג היא דרך אותם סיפורים. הורים רבים מקריאים לילדים שלהם סיפורים לפני השינה בהם מוטמעים מסרים על ערכים שונים, על מה נחשב טוב ומה נחשב רע. צפייה בסרטים מלמדת הרבה על החברה ועל התרבות שממנה הסרט נשאב.

בקולנוע קיימים ז'אנרים שונים – אימה, קומדיה, קומדיה רומנטית, מותחן ועוד. כל סרט קולנוע מספר סיפור אחר והוא מותאם לכללי הז'אנר שאליו הוא שייך.

כיאה לז'אנר, בכל סרט אמריקאי מסוג קומדיה רומנטית של שנות ה-90 קיימת סוגיה של מערכת יחסים רומנטית בין שני אנשים. לפעמים אחד רוצה את השנייה ונחווים קשיים, לעיתים הם מתחילים כאויבים ובסוף מגלים שזוהי אהבה ובמקרים מסוימים הם לא מודעים האחד לשנייה ולאחר שהם מתוודעים- אהבה פורחת. התקשורת בכלל וסרטי קולנוע בפרט מהווים גורם חינוכי ומודל עבור אלו הצופים בו. מה שאנו רואים, זה מה שאנו לומדים על העולם. למשל, כאשר לא מלהקים נשים לתפקיד של עורכת דין, ילדות רבות וגם נשים רבות לא רואות את הייצוג שלהן על המסך ולומדות להכיר שזהו תפקיד שמתאים בעיקרו לגברים.

צילום: Pixabay

באותם סרטי קומדיה רומנטית, הנערה או האישה בסרט מוצגת כבעלת אופי נשי, חינני ורגוע. רוצה להיות אהובה? לזכות בבחור בסוף? כך עלייך להיות. לרוב, הבחור לא ייבחר בבחורה המצחיקה, הוולגרית וזו שהיא פשוט עצמה. היא תישאר החברה הטובה. בנוסף, הנשים במסך מתנהגות "יפה", הן בוכות בצורה יפה ואינן נתפסות בצורתן הטבעית והאמיתית. וכך, אותן נערות מושפעות מהתפיסה הזו ולעיתים – גם משתנות בהתאם לאותן תכונות אופי או חווות תחושות שליליות בנוגע לעצמן.

אך הזמנים משתנים, אנחנו משתנים גם ואיתם משתנים תכונות האופי של הגיבורים, הסיפורים שמספרים והערכים שמשתקפים מהם. בשנים האחרונות ניתן לראות שינוי באותם סרטי קומדיה רומנטית. הנשים מתקשרות לנרטיב אחר ויותר מכך – מוצגות בתור הדמות הראשית שמובילה את הסיפור. שתי דוגמאות לכך הם הסרטים גלריית הלבבות השבורים ומתויגת, אשר בשניהם  השחקנית שמשחקת את הדמות אינה מתאימה למודל היופי הרגיל והדמות שהן משחקות מתנהגת בטבעיות, ללא התנצלות, מביעה רגשות גם אם דרך הבעתם אינה "יפה" (למשל בכי). הן מראות את האופי המצחיק, הקשוח ולא מתנצל- ובסוף הן "זוכות" בבחור.

מאמרים רלוונטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button