זירת המומחים

המדריך לטיפול בעור הפנים לאורך החיים

הפנים שלנו משתנות לאורך השנים. הבעות הפנים גורמות להופעת קמטוטים, שעם הזמן מעמיקים לקמטים, קרני השמש גורמות להופעת כתמים על עורנו, ובנוסף, אנחנו הולכים ומאבדים כפית שומן (5 מ"ל) מעור הפנים מדי שנה, וכתוצאה מכך נפח הפנים מתכווץ והן הופכות נפולות יותר.
טיפול בעור הפנים ויצירת שגרת טיפוח נכונה, כבר מגיל צעיר, תסייע בשמירה על העור ומזעור הנזקים העתידיים.
אך כיצד נכון לשמור על העור בכל גיל? מהם אפשרויות הטיפול הקיימות?
בדיוק לשם כך יצרה עבורכן ד"ר מוניקה אלמן את המדריך לטיפול בעור הפנים, שיעשה סדר בנושא וינחה אתכן כיצד לטפל בעור הפנים, בהתאם לגיל

טיפול בעור הפנים בגיל ההתבגרות
גיל ההתבגרות הוא בהחלט גיל בו אפשר להתחיל לבסס שגרת טיפול וטיפוח של עור הפנים. בני נוער רבים סובלים מאקנה, וכאן ישנה חשיבות לפנות בהקדם לקוסמטיקאית המומחית בטיפול באקנה, שתסייע לכם בניקוי העור ותתאים עבורכם תכשירים לניקוי הפנים, שמירה על לחות העור ועוד. במידת הצורך, כאשר מדובר באקנה סוער, יש צורך לפנות לרופא עור, לצורך קבלת טיפול תרופתי באקנה. כיום ישנם פתרונות יעילים לאקנה.
גם עבור בני נוער שאינם סובלים מאקנה, יש מקום לפנות לטיפול קוסמטי מדי מספר חודשים, לניקוי, שיפור מראה העור, החדרת לחות, והתאמת תכשירים שישמרו על העור בשגרה.
הרשתות החברתיות הובילו בין היתר לעליה במודעות לאסתטיקה מגיל צעיר מאד, ונערות רבות מתחילות להתאפר כבר בגיל ההתבגרות. יופי מתחיל קודם כל בעור פנים בריא ומטופח. העדיפו מוצרי איפור שאינם מכילים חומרים המזיקים לעור, כדוגמת SLS ופארבנים, וודאו שאתן מנקות את עור הפנים מהאיפור בסוף היום.

בגילאי ההתבגרות נכון ואפשר להתחיל לטפל בשיעור יתר ובצלוליט, במידה והדבר מפריע לכם.

צילום- סם יצחקוב

טיפולים אלו הם מתקיים כסדרת טיפולים, ולכן חשוב לבקש מהגורם המטפל מידע והכוונה לגבי הטיפול, משכו וחשיבות ההתמדה בו, על מנת להגיע לתוצאות הרצויות.

איך לטפל בעור הפנים בגילאי ה-20 ?
יש שיאמרו ששנות העשרים הם השנים היפות ביותר בחיינו, שנים שמלאות בבילויים ובטיולים מסביב לעולם. דווקא בשל כך, יש חשיבות גדולה להגן על עורנו מפני השמש, כיוון ששהייה מרובה בשמש ללא הגנה גורמת לפגיעה בעור הפנים וליצירת כתמי פיגמנטציה.
המודעות לשמירה על העור מגיל צעיר תסייע בהבטחת עור יפה ובריא בעתיד.
בגילאים אלו אפשר וכדאי לרכוש קרם לחות בעל הגנה מקרני השמש, וסרום לילה.
במידה וכבר נוצרו כתמי פיגמנטציה, ניתן לטפל בהם בעזרת טכנולוגיות שונות. לצד זאת, מומלץ לבצע טיפולים קוסמטיים- אסתטיים תקופתיים, הכוללים, לצד ניקוי עור הפני.
השימוש בטכנולוגיות המסייעות במיצוק וחידוש עור הפנים, ביניהן גלי רדיו המשפיעים על בניית קולגן, צמצום נקבוביות ומיצוק העור, בעיקר ברשת העמוקה הנוגעת ברקמת השומן .
ישנם גורמים חשובים המשפיעים על עור הפנים שלנו, ביניהם התזונה, מצב הרוח שלנו, אורח החיים ואיכות השינה שלנו. לכן, הקפדה על אכילה בריאה ומאוזנת, לצד שנת לילה מספקת, יסייעו גם הם בשמירה על עור הפנים.

טיפול בעור הפנים בגילאי ה-30
שנות השלושים מתאפיינות בלחץ ובעומס: מצד אחד הקריירה, ומצד שני הרחבת המשפחה. כל אלו מקשים עלינו לשמור על אורח חיים בריא וגורמים למתח, המשפיע בתורו על מצב העור. דווקא בשל כך, חשוב להקפיד יותר ולשמור על העור, באמצעות טיפולים קוסמטיים תקופתיים לניקוי והחדרת לחות, לצד מריחה קבועה של חומרים פעילים.
החל מגילאי השלושים, אנו מאבדים מעור הפנים שומן בנפח של כפית, מדי שנה. לכן יש בהחלט מקום להתחיל בטיפולים משולבים ולשקול אף הזרקה של חומצה היאלרונית, המשפרת את הלחות הגמישות ורעננות הפנים.
גם הזרקה של בוטוקס במטרה להרפות את כיווץ שריר הפנים הגורמים להופעה של קמטים דינאמיים.

איך לטפל בעור הפנים בגילאי 40?
בשנות הארבעים, הקמטוטים מתחילים להעמיק – במצח, בין הגבות, בצדי העיניים.
זה הזמן להתחיל בטיפולים המעודדים ייצור קולגן איכותי, כמו חומצה היאלורונית, ברמות סמיכות שונות, במטרה ליצור ביו סטימולציה, רעננות, גמישות ולהעשיר את הלחות בעור, כאשר ניתן לשלב את הטיפול עם בוטוקס.
בשלב זה ניכרים בפנים שינויים כדוגמת פיגמנציה היוצרת כתמי עור, ומקורה בשינויים הורמונליים, נזקי השמש, בגנטיקה, ובשינויים מטבוליים.
אפשר ונכון לטפל בהם בהתאמה אישית, תוך התחשבות באופי הכתם, מיקומו ומידת נזקי הקרינה בעור

אחד הטיפולים החדשניים בתחום הוא הפוטו-פילינג – פילינג לקילוף עדין ומבוקר של העור, הגורם להתחדשות העור.
כל פילינג יוצר קילוף , לכן סוג הקילוף חשוב וייקבע לפי מדדים של גיל, נזקי קרינה, צלקות אקנה בעבר ומרקם העור.
כחלק מתהליך הקילוף, כשבוע לאחר הטיפול העור מתקלף וניתן לראות שיפור בכתמים ובמרקם העור. הטיפול כולל סדרה של טיפולים, אחת לחודש. חשוב לדעת שהשיפור במראה העור מטיפול לטיפול הוא אישי ומשתנה בין אדם לאדם.
אפשרות נוספת לחידוש העור הוא פילינג קריסטאל – פילינג שטחי שפועל להסרת השכבה החיצונית של העור ולצדו ניתן לשלב טיפול להחדרת לחות וחומרים פעילים, לפי שיקול דעתו של הצוות המקצועי.
כך, קליר ליפט הוא טיפול מבוסס לייזר לשיפור מוצקות העור, הגורם לפציעה מבוקרת מיקרוסקופית של העור, המעודדת בנייה של קולגן יותר איכותי ומעדנת קמטים קיימים.
מדובר בטיפול מאוד פופולרי בעולם האסתטיקה, הנעשה באמצעות סדרת טיפולים, המותאמת באופן אישי למטופלת.

טיפול בעור הפנים בגילאי 50
בגילאי 50, לצד טיפולי השימור הקיימים, יש מטופלות שיכולות לשקול ניתוח פנים, בהתאם למאפייני העור, חשיפה לשמש בעבר, אורח חיים ועישון.
ניתוח למתיחת פנים דורש הכנה, הכוללת בין היתר תזונה עשירה בפירות וירקות, נטילת ויטמין E, סלניום, אבץ ומגנזיום המסייעים בריפוי מהיר של העור, והפסקת עישון כחמישה שבועות לפני הניתוח.
בנוסף, ההמלצה היא לבצע טיפול קוסמטי הכולל ניקוי עמוק של העור כשבוע לפני הניתוח, ולהבטיח שהעור יגיע לניתוח במיטבו.
הניתוח כרוך בהחלמה, ולאחריו יש להקפיד על שתיית נוזלים מרובה, ניקוי פנים בבית והימנעות מחשיפה לשמש, לשמירת התוצאות לאורך זמן.
חשוב לדעת שיש צורך בטיפולי תחזוקה לעור פהנים לפני מועד הניתוח, וכן חשוב לחזור ולבצע טיפולי תחזוקה כשישה חודשים לאחר הניתוח.

ניתוח נפוץ נוסף בגילאים אלו הוא הרמת העפעפיים. עם התבגרות העור, נשים וגברים סובלים מנפילת העפעף העליון או העפעף התחתון. אפשר לבצע הרמת העפעפיים בניתוח שאורכו בין שעה לשלוש שעות. הטיפול מתבצע ע"י מומחה בניתוחים פלסטיים או כירורג המומחה בניתוחי עיניים .
הניתוח יותאם באופן אישי למטופלת, למבנה הפנים שלה, מידת נפילת העפעפיים הקיימת, האם קיימת בעיה בניקוז הלימפטי הגורם להופעה של בצקות בשקעי עיניים ועוד.
המנתח יכול להמליץ על פרוצדורות משולבות כמו גם שאיבת שומן, במידה וקיימת הצטברות שומן מתחת לעפעפיים, לסנטר או בצדי האף, שתסייע בחיטוב והצערת מראה הפנים.
את הניתוח להרמת עפעפיים אפשר לשלב עם טיפול פוטו-פילינג, לשיפור נוסף במראה העור.

איך לטפל בעור הפנים בגילאי 60 ומעלה ?
כיום, שישים הוא החמישים החדש, וגם בגיל השלישי נשים וגברים כאחד מודעים לנראות החיצונית שלהם ורוצים להראות טוב ולהתבגר יפה.
נדגיש כי קמטים לא נעלמים, אך ניתן לעדן אותם ולשמור על מראה צעיר מעודכן ויפה מבלי להיראות מוגזם.

התאמת הטיפולים בגילאים אלו תלויה ברובה באופן השמירה והטיפול בעור בעבר. כך, עבור נשים שלא ביצעו בעבר טיפולים לשיפור ומיצוק מראה העור, וחוו התקמטות משמעותית, לצד הופעת כתמי פיגמנטציה רבים, הטיפולים הקיימים יתנו מענה חלקי בלבד. נדגיש שיש לקחת בחשבון את מידת אובדן הנפחים, רפיון של העור, רפיון שרירים, שינויים של עצמות הפנים, א-סימטריה של הפנים, וכן לנזקי קרינה המדקקים את העור .
בגילאי ה-60 ניתן בהחלט לשקול ולבצע גם מתיחת פנים והרמת עפעפיים, לפי הצורך.
כמו כן, ניתן לשלב הזרקות של חומצות היאלרוניות, הגורמות לבניה של קולגן ,העשרה של הגמישות, לחות ורעננות של העור. לצד זאת אפשר לשלב הזרקות סידן, הפועל כחומר חיזוק ומשפר את מוצקות העור.
אפשר לסייע בהרמת העור באמצעות טיפול בחוטים נספגים, הממוקמים בחלק העמוק של העור ומעניקים אפקט הרמה אמיתי .
כל הטיפולים מחייבים תחזוקה, להבטחת שימור התוצאות בעור לאורך זמן.

ומה לגבי עור הצוואר?
הצוואר הוא אזור דק, מובילי ומגיל צעיר יחסית מופיעים לאורכו קמטי רוחב , כאשר לאורך השנים נוצרים בו גם קמטוטים ונפילה של העור.
לטיפול בעור הצוואר מתאימים טיפולים משולבים בלייזר , גלי רדיו, שילוב של הזרקות של חומרי מילוי העשירים בפפטידים (חלבונים מיוחדים המעשירים את הרקמה בלחות) וחוטים עדינים כתמיכת לרשת העורית.

חשוב לפעול לטיפול ותחזוקה תמידיים של העור, תוך התאמה אישית לצרכים ולתקציב העומד לרשותכם.
חשוב לא פחות מכך לזכור כי אסתטיקה אינה תלוי גיל. היא מעשירה את הנפש ומחזקת את מערכת החיסון שלנו, וזו עובדה מדעית!

המאמר נכתב באדיבות ד"ר מוניקה אלמחן, מומחית דרמטולוגית ובעלת רשת מרפאות עור ואסתטיקה ארצית

מאמרים רלוונטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
דילוג לתוכן